• ALTIN (TL/GR)
  1.017,51
  % -0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  17,9607
  % 0,22
 • € EURO
  18,2677
  % 0,07
 • £ POUND
  21,6314
  % -0,30
 • ¥ YUAN
  2,6487
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,2956
  % 0,92
 • BITCOIN/TL
  421226,573
  % -1,44
 • BIST 100
  %

Türkiye’nin Cari Açıkla Mücadelesi

Türkiye’nin Cari Açıkla Mücadelesi

Türkiye’nin cari açıkla mücadelesi son dönemde olumlu olarak seyretmekte. Özellikle 2017 – 2018 yıllarında cari açık azalmaya başladı. 2019 yılında ise ekonominin yavaşlaması sonucunda cari fazla vermeye başladık. 2020 yılında bu durumun devam etmesi bekleniyor. İhracat kaleminde Covid-19 etkisiyle bir düşüş gözüküyor olsa da ithalatın daha yüksek seviyede düşmesi bekleniyor. Son dönemde petrol fiyatlarının düşüşü de ithalat rakamlarının daha hızla düşmesini sağlayabilir.

Turizm Etkisi

Covid-19 sürecinde Türkiye’nin cari açıkla mücadelesi için elindeki en önemli silahlardan turizm gelirlerinde zarar yazması olası. Sürecin belirsizliğinin devam etmesi ve yurt dışından gelecek turistlerin tatil sürecini bu sezonda virüs korkusu nedeniyle erteleyebileceği aşikar. Burada tüm dünya genelinde turizm gelirlerinin zarar yazacağı öngörülüyor. Türkiye gibi turizm anlamında döviz beklentisi yüksek olan ülkelerde ise 2020 yılı hayal kırıklığı olacak. Bu da diğer ülkelerde olduğu gibi cari dengede zarar yazmamıza neden olacak. Diğer yandan Türkiye’den yurt dışına çıkışlar azalacak olsa da süreç bizim aleyhimizde olacak gibi gözüküyor.

Dış Yatırımın Türkiye’ye Gelmesi

Doğrudan yatırımlar açısından da tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’ye yeni yatırımların gelmesi pek olası değil. Hatta planlanan birçok dış yatırımın bir süre ertelenmesi olası. Burada Türkiye açısından CDS priminin yüksek seyretmesi de ayrı bir dezavantaj oluşturuyor.

Rezerv para sahibi merkez bankaları Covid-19 sürecinde çok ciddi biçimde parasal genişlemeye gidiyorlar. Bu ülkelerde faizleri incelediğimizde görece düşük olduğunu söyleyebiliriz. Covid-19’un etkisinin piyasalar üzerinde azalması ile bu fonların bir bölümünün yüksek faiz veren ülkelere kayma ihtimali çok yüksek. Burada CDS primini en hızlı şekilde aşağı çekecek hamleleri yaparak süreci lehimize çevirmemiz mümkün.

Türkiye’nin CDS primi şu an 600 baz puanın üzerinde ve 300 üzerindeki primler ekonomik anlamda tehlikeli kabul ediliyor. Bu noktada özellikle faiz konusunda yapılacak hamleler ile bu prim kademeli olarak aşağı çekilebilir.

Ekonomi yönetiminin Covid-19 sürecini doğru yönetmesi durumunda cari fazla ve döviz girdisinin istenilen düzeyde seyretmesi sağlanılarak önümüzdeki dönem için daha olumlu adımlar atılabilir.

YORUMLAR YAZ