• ALTIN (TL/GR)
  447,18
  % -0,52
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8581
  % 0,52
 • € EURO
  9,4327
  % 0,60
 • £ POUND
  10,5164
  % 0,86
 • ¥ YUAN
  1,1934
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,1034
  % 0,55
 • BITCOIN
  145248,712
  % 4,16
 • BIST 100
  1.328,73
  % -1,02

Altın’da Bundan Sonra Neler Olabilir?

Altın’da Bundan Sonra Neler Olabilir?

Son 1 hafta altın yatırımcıları için gerçekten hareketli geçti. Sert yükseliş ve düşüşlere tanık olduğumuz gram ve ons altın cephesindeki muhtemel senaryolara birlikte göz atalım.

Mevcut Durum

Grafikte son 1 haftadır ons altın, gram altın ve Dolar/TL hareketini görüyorsunuz. Kırmızı ve mavi çizgiler korele hareket ederken turuncu çizginin ayrıştığını görebiliyoruz. Yani Türkiye’de son dönemde çokça teveccüh gösterilen gram altındaki sert hareketin sebebi, bu sefer dolar değil küresel altın hareketleri.

Fiyat hareketlerine baktığımızda ise ay başından başlayan yukarı yönlü sert hareket ile 440’dan 485’e çıkan, kısa bir süre sonra da 434 TL’ye kadar düşen bir gram altın görebiliyoruz.

Öte yandan tarihî zirvesinden sonra yaptığı düzeltme akabinde 1912-2069 dolar aralığını çok hızlı geçen bir ons altın izledik. Ardından 200 dolara yakın bir satış geldi ve “Nereye gidiyor?” diye kara kara düşünürken neyse ki yüklü alımlar geldi ve haftayı 1944’ten kapattık.

Bu arada Dolar/TL cephesinde 7 seviyesinin sert geçilmesinin ardından 7,25-30 aralığında git gel’ler izledik, son işlem gününde ise yukarı doğru kırıldı.

Etki Eden Nedenler

Uzun vadede 2017 yılı başından beri küresel anlamda altında trend yukarı yönlü. ABD Merkez Bankası, FED’in bilanço küçültme hamlelerine karşı piyasadan arzu edilen cevapların alınamaması ve “Kriz sona ermedi mi yoksa?” şeklinde dile getirilen endişeler altını her daim cazip kılıyordu. Tam 2008 krizinin etkileri bitti mi, derken bir de 2020 Covid-19 krizi patlak verdi.

Bu da hâliyle kısa vadede altına hücumu hızlandırdı. Mart başında 1570 dolar seviyelerinde olduğumuz bir ons altından bahsediyoruz. Başta FED olmak üzere majör merkez bankalarının virüsün etkisiyle mücadele maksadıyla bilançolarını katladıkları bir dönemde her ne kadar tüm varlık fiyatlarında anormal yükselişler görsek de altın bakımından yatırım amaçlı alanlara (örn. altın ETF’lere) rekor girişler yaşandı. 

Son bir haftada meydana gelen fiyat hareketleri için farklı gerekçeler sunanlar var. Kanaatimizce altını 2000 doların üstüne atan en önemli sebep ABD Senatosu’nda görüşülen olası bir 2. teşvik paketi idi. Kriz ortamında FED tarafından sağlanan likiditenin altını desteklediği sır değil. Hatta vatandaşlara verilen 1200 dolarlık çeklerin bile borsa ve diğer yatırım araçları için kullanıldığına tanık olduk bahar aylarında.

Ancak Demokrat ve Cumhuriyetçiler arasında bir anlaşma sağlanamadı, dolayısıyla bu haber sert bir satış getirdi. Rusya’nın aşıyı bulması haberinin katkısı olmuş olabilir bu düşüşe ama neredeyse tüm Batı tarafından soru işaretleriyle karşılanan ve 3. faz denemeleri henüz yapılmamış bir “kurtarıcının” salgını sonlandıracağını söylemek pek rasyonel değil.

FED politika faizini negatif seviyeye indirmeyeceğini defaten beyan etse de sıfıra çok yakın tutması yatırımcıları altına sevk eden bir başka neden.

Siyasi ya da ekonomik her krizden öncelikli etkilenen ABD’de pandeminin etkileri artarak devam ediyor. Bu durum hem makroekonomik verilere hem de kamu sağlığına ve dolayısıyla sosyal hayata (dolayısıyla politikaya) sirayet ediyor. Bu yüzden ABD doları ve dolar endeksi de küresel çapta değer kaybediyor. Bu kayıpta Trump yönetiminin beceriksizlikleri de büyük pay sahibi. Küresel altın talebinin bir nedeni de bu.

Ayrıca Türkiye ve Hindistan’da düğün sezonlarının açılması ile altın fiyatlarının artması… Bu tip açıklamalarda uzak duralım, çünkü böyle bir neden-sonuç ilişkisi maalesef yok.

Peki Altın Nereye Gider?

Aslında bu ve benzer soruların cevabı kolay. Yukarıda sayılan durumların değişmesi durumunda altında seyir değişir, şartlar aynı kalırsa yükseliş devam eder.

Peki şartlar değişebilir mi?

FED ve diğer merkez bankalarının ekonomik gidişatı ve piyasaları diken üstünde izledikleri bir gerçek. Nitekim 2. ve müteakip dalgaların sonbahar ve kış aylarında gelmesi durumunda FED, AB, Japonya ve İngiltere MB’leri güçleri nispetinde ülkelerine ve küresel piyasalara destek sağlamaya devam edeceklerdir. Ancak bu, kalıcı bir çözüm değil; kaldı ki bu kriz 2008 gibi bir finans krizi değil. Dolayısıyla sağlanan teşviklerin yeterli olmayacağı ya da bu teşviklerin piyasaya akmayacağı bir nokta da var. O zaman muhtemelen farklı bir krizden konuşuyor olacağız.

Ancak aşı bulunana (yoksa bulunursa mı demeli) ve virüsün toplumsal/ekonomik etkileri sona erene kadar maça ilaçla devam etmek gerekiyor ve bu süre zarfında genel konjonktürde (FED, BoJ, AMB ve BoE politikalarında, altına hücumda, faizlerde, ekonomik verilerde vb.) majör bir değişim beklemiyoruz. 

Bu Kadar Mı?

Gram altın yatırımcısı için bir faktör daha var: O da Dolar/TL.

Küresel altın fiyatlarının olası hareketlerinin yukarıda izah edildiği gibi gerçekleşeceğini tahmin etsek de 1- TCMB rezervlerinin erimesi, 2- Rekorlara koşan DTH hesapları (hem neden hem sonuç), 3- Kamu bankalarının net döviz açıklarının artması, 4- Artan riskler sonucu yükselen CDS primi (hem neden hem sonuç) gibi gelişmeler sonucu sert yükseliş gösteren Dolar/TL bu haftayı 7,37’den kapattı. 

Üzerine Türkiye’nin Libya’da Rusya ile karşı karşıya gelmesi, BAE (ve diğer Arap devletleri) ile Libya’da başlayan ve İsrail ile imzaladığı anlaşma ile karşılıklı büyükelçi çekmeye evrilebilecek ilişki, Yunanistan-Fransa-Mısır-İsrail cephesi ile Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları sonucu artan gerginlik, Suriye’de devam eden belirsizlik (İdlib’te çözülemeyen sorunlar), S-400’lerin akıbeti ve Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması gibi faktörler eklenince yukarı yönlü hareketi devam edebilecek bir Dolar/TL görüyoruz. Dolayısıyla ons altında meydana gelebilecek bir çekilmeyi dahi kur kaynaklı yükselişler toparlayabilir.

Tıpkı yazı başındaki grafikte olduğu gibi: Son 8 günde ons altın %2 düşmesine rağmen Dolar/TL’deki yükseliş sonucu gram altın yatırımcısı %4 artıda.

Sonuç

Gerek kurda gerekse ons altında (dolayısıyla gram altında) mevcut konjonktürün devam etmesi ya da kötüleşmesi senaryoları göz önüne alındığında yükseliş trendi devam edecektir. 

Yazımızı yatırımcılar için yapılmaması gereken birkaç noktayı ifade ederek bitirelim:

1- Haber akışı sonucu çok sert hareketler izlediğimiz bir ons altın var karşımızda. 11 Ağustos günü %5 düşerek 7 yılın en sert düşüşünü yaşattı yatırımcılarına. Bunun sonucunda geçtiğimiz hafta bir günde 35-40 lira birden düşen ama ertesi gün 15-20 lira toparlayan gram altını izledik. Herkesin dayanabileceği bir durum değildi.

Ama unutmayın; her şey sürekli yükselmez ya da düşmez. Olağan dışı fiyat hareketlerinde işlem yapmayın. 

2- Böyle özel zamanlarda bir bilen olarak düşündüğünüz kişilerden tavsiye istemeyin. Çünkü onlar da muhtemelen sizin kadar çaresizler. 15 gün önce kim bir günde 200 dolara yakın düşecek ons altından bahsediyordu?

Sağlıklı ve bol kazançlı bir hafta diliyoruz.