• ALTIN (TL/GR)
  366,66
  % -1,39
 • AMERIKAN DOLARI
  6,7688
  % 0,19
 • € EURO
  7,6343
  % -0,35
 • £ POUND
  8,5849
  % 0,81
 • ¥ YUAN
  0,9506
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0980
  % 0,13
 • BITCOIN
  65105,688
  % -1,30
 • BIST 100
  110.021,83
  % 0,44

Sokağa Çıkma Yasağı ve Etkileri

Sokağa Çıkma Yasağı ve Etkileri

Sokağa çıkma yasağı ve etkilerini artık hayatımızda daha sık göreceğimiz bir dönemdeyiz. Kovid-19 bir süre daha hayatımızı meşgul etmeye devam edecek. Önce ki yazılarda da anlattığımız gibi sonrasında bu değişim rüzgarı daha da hızlanacak. Hayatımıza korku getiren bu virüs ekonomik açıdan da Küresel çapta Dünya’da bir çok taşın yer değiştirmesine sebep olacak gibi gözükmekte. Biz sokağa çıkma yasağına dönelim. Bir çok kişinin sağlık açısından yüksek sesle konuştuğu bu durumu ekonomik olarak farklı şekillerde değerlendirebiliriz. Bunu uygulayan farklı ülkeler var ve bizim gibi kısmı kısıtlamalara gidenler de var.

Hükumet şimdilik 20 yaş altı 65 yaş üstü diyerek yaklaşık nüfusun %35’i civarına resmi bir yasak koydu ve geri kalan halk için de insiyatifli bir öneri sundu. Mümkünse evde kalın. Hükumet ekonomik çarkların rölantide de olsa çalışmasını ve sistemin hiç bir şekilde kapanmamasını, hastalık sonrası süreçte yaşanılacak ekonomik duruma hazırlıksız ya da daha doğru kelimeyle zayıf girmek istemiyor. Bu durum hastalığın hızını bir kademe daha düşürebilecek olan sokağa çıkma yasağınında önünü “şimdilik” kapatıyor.

Burada iki farklı senaryo olabilir. İlk senaryo eğer hastalığın pik noktasına çok çabuk ulaşılır ve bu süreçte sağlık sistemi çökmeden düzgün şekilde bu işi kaldırır ve vefat sayısı düşük kalırsa önemli bir avantaj sağlanmış olarak bu krizden çıkmış olacağız. Kötü senaryo da ise sokağa çıkma yasağının son aşamada uygulanması ve bu sağlık sisteminin felç olmasına engel olamazsa ve sistem tıkanırsa işi toparlamak çok daha zor olacak. Burada bir de sürekli pompalanan korku ve paniğin de unutulmaması gerekiyor.

Kovid-19 tehlikeli çok hızlı bulaşan bir hastalık ve ölümlere sebep oluyor. Bunun yanında sistemin tamamen kapatılması ve ekonominin kapatılıp uzun bir süre sonra açılması da bir çok insanı işsiz bırakabilecek bir sonuç doğurabilir. Burada pik noktasına ulaşıldığı yerde 5 iş günü ve hafta sonları ile 9 günlük bir sokağa çıkma uygulanırsa bu ekonomik sisteme çok daha ufak bir zarar verir ve sağlık sisteminin nefes almasını sağlar.

Son Durum

Not: Bu yazı yazıldıktan sonra iki günlük hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulandı. Açıklandığı zaman ufak bir panik oluştursa da ülke genelinde sorunsuz şekilde uygulandı. Sokağa çıkma yasağının diğer hafta sonu da uygulanması da muhtemel. Tabi bu sefer daha erken açıklanarak yaşanan problemler bir nebze daha aşağıya çekilecektir. Kovid-19 ile ilgili güncel rakamlar için tıklayın.