• ALTIN (TL/GR)
  445,69
  % 0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4187
  % -0,04
 • € EURO
  9,0186
  % 0,27
 • £ POUND
  10,1685
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  1,1482
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,1014
  % 0,38
 • BITCOIN/TL
  257797,455
  % -3,79
 • BIST 100
  1.569,35
  % 0,28

Pandemi Yasakları ve Ekonomi – 18 Kasım 2020

Pandemi Yasakları ve Ekonomi – 18 Kasım 2020

Pandemi yasakları ve ekonomi – 18 Kasım 2020 konulu yazımızda sektörlerin ekonomik açıdan beklentilerini inceledik. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün yapılan açıklama da; ikinci dalganın önünü kesmesi planlanan bazı yasaklar açıklandı. Ekonomi ve sağlık dengesinin çok iyi idare edilmesi gereken bir dönemde ortaya çıkan yeni kuralların vereceği zararların bertaraf edilmesi çok önem arz ediyor. Bir çok ülkede benzer yasaklar gelsede burada ekonominin minimum zarar görmesi ve sistemin çökmemesi çok önemli.

Gıda Hizmet

Özellikle gıda sektöründe sadece paket servisi sistemine geçilmesi dolaylı yönden bir çok sektörü de beraberinde olumsuz etkiliyor. Son dönemde işleri azalan ve yeni yeni toparlamaya başlayan sektörlerin başında gelen gıda hizmet sektörü bu yasak sonrası toparlanma konusunda çok zorlanabilir. Devam eden sabit giderler, kredi ve benzeri ödemeler zaten daralan bütçeleri içinden çıkılmaz bir duruma sokuyor. Öneri olarak burada 10.00 – 18.00 gibi saat kısıtlaması ve daha sıkı tedbirler uygulanarak işyerlerinin de ekonomik açıdan en azından zararının daha düşük seviyelerde tutulması sağlanabilir.

AVM’ler

AVMler ile ilgili de saat kısıtlamasının virüsü engelleyecek bir noktası bulunmuyor. En nihayetinde Cafe, lokanta kısmında yapılan kısıtlamayla buraya gidemeyen insanlar AVM’leri daha yoğun kullanacaklardır. AVM lerde bunun yerine 2 gün hafta sonu tamamen kapalı olması gibi önlemler ve bu süreçte daha yerinde olacaktır.

Halı saha, Sinema ve Toplu Aktiviteler

İnsanların toplu olarak bir yerde olması virüsün yayılmasına çok elverişli bir durum hazırlıyor. Burada verilen kararların doğrulu tartışılmaz. Sadece bu sektörlerde hizmet veren işletmelere karşılıksız olarak destek verilmeli ve ayakta kalmaları sağlanmalı.

Sonuç

14 gün ülkenin tamamen kapanması bu virüsü bitirmezse de inanılmaz şekilde sonuna yaklaştırır. Bunu yazmak ve düşünmek kolay olsa da bizim gibi ülkelerde çok zor bir seçenek. Olması gereken bu. Bu olmuyorsa bilinçli şekilde önlemler alınmalı. Bu sadece hükümet kararları ile değil tüm vatandaşların beraber hareket etmesi ile mümkün. Özellikle evden çalışabilecek sektörlerin hükümet demeden eve dönmeleri ve çalışanlarında evde kalmaya özen göstermeleri çok önemli. Tamamen bilinçli vatandaşlıkla bu sürecin olumsuzluğunu kırılması mümkün. Yasaklar ile ilgili sektörel kısıtlamalarda ise hükümetin çıkmaza giren işyerlerine karşılıksız bir destek sunması şart. Herkesin elini taşın altına koyarak hareket etmesi gereken bir süreçteyiz. Tabi ki bu süreç sonunda kademeli olarak yukarı bir hareket olacaktır. Buraya daha hızlı ulaşabilmek adına bilinçli davranmak ve kuralların dışında kendi özverimizi de işin içine katmak çok önemli.

Kastamonu araç kiralama Kayseri araç kiralama Kırklareli araç kiralama Kırşehir araç kiralama Kastamonu evden eve nakliyat Kayseri evden eve nakliyat Kırklareli evden eve nakliyat Kırşehir evden eve nakliyat