• ALTIN (TL/GR)
  533,08
  % 0,86
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3332
  % 0,40
 • € EURO
  10,8607
  % 0,28
 • £ POUND
  12,8700
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  1,4602
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,22
 • BITCOIN/TL
  597970,528
  % 2,68
 • BIST 100
  1.431,68
  % 0,13

Kripto Paralarda Düşüş Sürecek Mi? 23 Haziran 2021

Kripto Paralarda Düşüş Sürecek Mi? 23 Haziran 2021

Zor Sorular

Öncelikle böyle başlıklara bayılıyorum: “Düşecek mi?”, “Düşüş sürecek mi?”, “Yükseliş sona erdi mi?” gibi kalıplar geleceği öngörmeye yönelik cevapları zor sorular.

Nedense herkes bu yanıtların peşinde. Aslına bakarsanız kolay bir cevabı da var. Ne yükselişler ne de düşüşler süreklilik arz eder. Zira bir gün trend mutlaka değişir.

Grafikler, Grafiklerimiz

Grafiği incelediğimizde 2021’e çok hızlı giren bir Bitcoin (Tüm kriptoları temsilen BTCUSD grafiği kullanacağım) fiyatlaması görüyoruz. Nisan ortasına doğru düzeltmelerle istikrarlı şekilde çıkmış ve tarihî zirveden kademe kademe satış yiyerek mayıs ortasında 30 binli seviyelere gelmiş. O zamandan beri de yatay kanal bandında hareket ediyor.

Son 1 yılda herhangi bir kripto para alımı yapmış neredeyse tüm yatırımcılar inanılmaz kârlar elde ettiler. Ancak son 4-5 ayda alım yapanlar şu an büyük zararlarla mücadele ediyorlar. Tarihî zirveden sonra ise düşüş %50’yi aştı. Yatırımcı mutsuz.

Neler Yaşandı?

Bilhassa Elon Musk’ın manipülasyona varan yönlendirmeleri ve son kertede Hindistan ve Çin’in kripto para madenciliği, kullanımı ve ticaretine getirdikleri sert tedbirler/yasaklamalar, fiyatları aşağı çeken ana etmenler.

Öte yandan “regülasyon gerek” diye çağrıda bulunan ciddi bir kitle de vardı, kendimi bu gruba dahil ediyorum. Zira bir yatırım aracı için sürekli yükselmesinden ziyade kuralları ortaya konmuş, kumarhane benzetmelerine yanıt verecek yasal ve küresel düzenlemeler şart. Vergi bile düşünülebilir. Bu bağlamda ülkelerin/herkesin tarafını belli etmesi olumlu.

Hindistan ve Çin büyük nüfusa sahipler ve ikisi de büyük birer ekonomi. Kripto paraların karşısında yer almaları can sıkıcı bir gelişme ama piyasa en azından bu olumsuzluğu fiyatladı. Başka Güney Amerika ülkeleri olmak üzere kripto paraları yasal birer para birimi olarak  tanıyan ülkeler de ortaya çıkmaya başladı.

Teknik olarak bu durumun en büyük faydası ise balon olarak nitelenen bir yatırım aracında görülen sağlam bir düzeltme ve fiyatın konsolide olarak bir sonraki yukarı yönlü hareket için güç toplaması.

Yeni Ufuklar

Bu kadar çok sayıda majör gelişmenin yaşandığı bir piyasa büyük değişimlere gebe. Sonuç olarak doğum sancıları piyasayı sert şekilde sarsmaya devam ediyor; işin doğası bu. Bu süre zarfında düşüşler can sıkabilir ve zararımız artabilir.

Ne var ki kripto paraların, geleceğin teknolojileri ve ödeme sistemleri olduğunu düşünen kitle için aşılması gereken başka bir engel.

Başa dönecek olursak, hiçbir yükseliş ya da düşüş kalıcı değildir. 65 bin rallisinde de aynı kanaatteydim, 30 binde iken de aynını söylüyorum.

Önemli olan rasyonel karar mekanizmaları kullanarak portföyünüz için en doğru kararı vermek.

Gereksiz zarara katlanmamak, yurt içi ve küresel gelişmeleri takip etmek ve kendinizi bu konuda sürekli geliştirmek.

Sağlıklı günler ve bol kazançlar.

YORUMLAR YAZ

bsr berlin