• ALTIN (TL/GR)
  533,25
  % 0,89
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3258
  % 0,32
 • € EURO
  10,8520
  % 0,19
 • £ POUND
  12,8412
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  1,4590
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,1314
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  596776,238
  % 3,24
 • BIST 100
  1.431,31
  % 0,10

Kripto Paralar Neden Düşüyor? Kalıcı Olur Mu? 18 Nisan 2021

Kripto Paralar Neden Düşüyor? Kalıcı Olur Mu? 18 Nisan 2021

ABD’nin en büyük kripto para platformu Coin Base’in halka arzından sonra 14 Nisan’da 64.895 dolar seviyesine kadar gelen Bitcoin’de bu sabah itibarıyla sert düşüş görülüyor.

Sabaha karşı 51 bin 400 seviyesine kadar gelen BTC şu saatlerde günlük %10 düşüşle  54 bin seviyelerinde. Altcoinlerde düşüşler daha sert.

Bugün teknik analizden ziyade son dönem hareketlere ilişkin bir iki kelam edelim.

Doktor, Bu Ne?

Son günlerde kripto para camiasını ilgilendiren birkaç önemli gelişme oldu:

1- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yatırımcılara dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu. Ardından Resmî Gazete’de kripto paraların bir ödeme yöntemi olarak kullanılamayacağına dair 6 maddelik bir yönetmelik çıktı. (Yönetmelik linki) Bitcoin bu haberin ardından 63 binle başladığı günü 60 bin dolardan kapattı.

Türkiye, kripto para piyasası açısından nitelik olarak olmasa da nicelik olarak önemli bir ülke; en çok hesap bulunan 4. ülke. Dolayısıyla böyle bir düzenleme küresel anlamda ses getirdi.

2- Coindesk’in haberine göre 17 Nisan sabahı dolaşıma sokulan, ABD Hazine Bakanlığının bazı finansal kuruluşlara “kripto para kullanarak para akladıkları” gerekçesiyle ceza uygulayacağına dair söylentiler de düşüşte etkili oldu. FED Başkanı Powell hafta içi gerçekleşen toplantıda kripto paraları “altından bile riskli ve son derece spekülatif” olarak nitelemişti.

ABD’nin herhangi bir kurum ya da varlığa mesafe koyması ve tedbir açıklaması her zaman tehdittir. Majör merkez bankası başkanlarının bu şekilde açıklamaları olmuştu ancak arada gelen bu uyarılar da trendi ciddi manada etkiliyor.

3- Son olarak 18 Nisan sabahı Hindistan’ın, kripto paraları yasaklamak, ülkede ticaret yapan veya bu varlıkları elinde bulunduran herkese para cezası vermek üzere yasa hazırladığı duyuruldu. 1,4 milyar nüfuslu bir teknoloji mabedinden gelen bu haber yatırımcıları üzdü.

Daha Düşer Mi?

Hiçbir düşüş ya da yükseliş kalıcı değildir. Son 6 ayda çok dik bir grafikle yükselmiş bir varlığın sert düşmesi de oldukça normal. Her hafta sonu yükselirken bu sefer haber akışı ile düştü, o kadar. Güveniyorsanız yatırımınıza dalgalardan korkmazsınız ama “birilerinin” yönlendirmesiyle geldiyseniz o “birilerine” sormanız daha mantıklı.

Borsadan Kaçanlardan Mısınız?

Grafiklere göre yatırımcıların %90’nından fazlası küçük yatırımcı ve piyasaya yeni girdiler.

Öncelikle Borsa İstanbul’daki çöküşten dolayı kripto para piyasasına giren grupta iseniz borsada yaptığınız hatayı burada tekrar etmeyin. En ufak sert dalgalanmada gemiden atlamayın. Yoksa zarardan başka bir şey elde edemezsiniz. Son 6 ayda gemiye gelenler için en büyük risk, sürekli yükselişe alıştıkları için düşüşte paniklemek.

Cuma günü telefonda bir arkadaşımla tam da bu konuyu konuşmuştuk: Son bir sene içinde borsaya gelen herkes öyle ralliler gördü ki MB başkanı değişimi ile gelen satış dalgalarına kapılıp gitti. Hepsi bin pişman.

Şimdi de aynı şey kripto piyasasında gerçekleşiyor. Son 6 ayda hep yükselen majör kriptolar ve ona, yüze katlayan altcoinler var. Bunları görünce acemi yatırımcının pazar sabah bu düşüşle paniklemesi muhtemel.

Ne Yapmalı?

Ancak şunu unutmayın: 2017 kasımdaki rekor seviyesine Bitcoin, daha geçtiğimiz kasım ayında erişebildi. Bu süre zarfında herkes ya zararla çıktı ya da 3 yılı borsa ve döviz-altın rekorlar kırarken bekleyerek geçirdi.

Dolayısıyla başkalarının hatalarında ders alın. Modern portföy teorisi denen şeyi öğrenin, mümkünse uygulayın.

Bitcoin de alın, ripple da alın, etherum da alın; ama ne işe yaradıklarını öğrenin ve dengeli bir portföy yapın.

Kaybederseniz üzülmeyeceğiniz miktarlarla işlem yapın. Akşam yatağa girdiğinizde hisse- kripto düşünüyorsanız yanlış yoldasınız. Hiçbir şey akıl ve beden sağlığından önemli değildir.

Unutmayın, burası Türkiye. 1994, 1999, 2001, 2008 krizlerini yaşamış insanlarla dolu çevremiz, hatalarından ders alın ve her dalgaya kapılıp “zamanında çok kaybetti bizim enişte” listesine eklenmeyin.

Ve son olarak sloganımı tekrar edeyim: Işıklarda cam silen çocuklara 20 TL vermezken 20 bin lirayı alıp bilmediğiniz yatırım araçlarına gömmeyin.

Herkese sağlıklı ve bol kazançlı günler dilerim.

YORUMLAR YAZ

bsr berlin