• ALTIN (TL/GR)
  1.023,05
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  17,9360
  % 0,10
 • € EURO
  18,2793
  % 0,07
 • £ POUND
  21,6801
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  2,6529
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2967
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  416472,249
  % 1,21
 • BIST 100
  %

Bitcoin’in Zamanı Geldi mi?

Bitcoin’in Zamanı Geldi mi?

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paralar hakkında uzun zamandır yazmıyorduk. Zira bize acı dışında bir şey sunmuyordu bu konu.

Son bir ayda meydana gelen gelişmelerin kokusu burnumuza kadar geldi. BTC yazmak farz oldu.

Temel bilgileri öğrenmek isteyenler önceki yazımıza bakabilirler. Bu yazımızda son dönemdeki olumlu haber akışı ile teknik görünümden bahsedeceğiz.

Üstat Warren Buffet’tan IMF Başkanı Christine Lagarde’a ve ünlü hedge fon yöneticilerine kadar kripto paraları küçümseyen, sağlıklı bir yatırım aracı olamayacağını savunan ya da finans sistemi için bir tehdit olduğunu savunan pek çok uzman var.

Üzerine yaşanan sert hareketler eklenince karşımıza yatırımdan çok kumar görünümünde bir yatırım aracı çıkıyor. Ancak son dönemdeki haber akışı gidişatın en azından şimdilik değişmeye başladığına işaret ediyor. Birlikte inceleyelim.

2017 sonunda 20 bin dolara varmaya az kala sert darbeler alan BTC, 2019 nisana kadar yatırımcısını kahretti. Ancak ne olduysa iki aydır yüzler gülüyor, anlaşılan BTC 2019’da üzerindeki ölü toprağını atmaya başladı.

Mart ayı başında artan işlem hacmiyle birlikte hareketlenen BTC, tek seferde 100 milyon dolarlık bir alım sonrası sert harekete başladı. 24 Nisan’daki tek seferde 102 milyon dolarlık BTC işlemi, ivmeyi arttıran bir başka gelişme oldu. Öte yandan ay başında ortalama 25 milyar dolar olan günlük işlem hacmi, ay sonuna doğru 38 milyar doları aştı. Bütün bu gelişmelerden sonra BTC, kendini 5 bin doların üzerine attı.

İşin doğası gereği işlemleri kimin yaptığını bilmiyoruz; spekülatif mi, iyi niyetli mi, uzun vadeli mi, bilen yok. Zaten kripto paraların en ürkütücü yanı de bu.

Bu yılın başlarında Bitcoin’i depolamak için bir saklama hizmeti sunmaya başlayan Fidelity Investments (FI) 2018 ekim ayında kripto para trade işlemlerine izin vermeyi planladığını duyurmuştu. Firmaya yakın kaynaklar 7 Mayıs’ta işlemlere kısa sürede başlayabileceğini duyurdu.

Bu habere kadar arada kalan Para Piyasası, FI adını duyunca hemen kulaklarını dikti. Zira FI yabana atılacak bir şirket değil. Şirketin kendine ait yönettiği varlıklar 2,8 trilyon dolar. Müşteri portföylerini ekleyince bu rakam 6,7 trilyon dolara çıkıyor. Türkiye milli gelirinin 10 katı! 2018 yılı kazancı 20,4 milyar dolar. Bu şirket BTC’ye merhaba diyor. İşte bu majör bir değişim! Trendi daha da kuvvetlendirecektir.

Üstüne bir de 11 Mayıs’ta Fransa menşeili Societe Generale SA bünyesinde bulunan bir birim, 100 milyon euroluk bono ihracını Bitcoin üzerinden gerçekleştirince BTC’yi tut tutabilirsen!

6778’deki sert direnci paramparça eden BTC an itibariyle 7365 dolar seviyesine geldi. Gün içinde yaşanan hafif düşüş sonrası yükselişe devam eden BTC bu yazı yazıldığı sırada son 24 saatte kaydettiği yüzde 11 yükselişle 7743 dolar seviyesinde.

Her ne kadar teknik analizin bu kadar oynak bir yatırım aracı için uygulanmasını zor bulsak da belli formasyonları kullanabiliriz.

2018 başından kasım ayına kadar devam eden 11 aylık daralan üçgen ve sonrasında gelen sert düşüş sona ermişe ve trend yukarıya dönmüşe benziyor. Sonrasında fincan-kulp diyebileceğimiz bir yükseliş, düşüşün başladığı 6778 seviyesini hızla kırmasıyla önü açık bir görüntü çiziyor.

Yükseliş ne kadar devam eder bilinmez ama sayfa boyu çizilecek bir fincan ile hedefin 17-18 bin dolarlar olması mümkün.

Tekrar etmekte fayda var. Alımların amacı belirsiz, alıcılar doğal olarak belirsiz, oyuna büyük oyuncular dahil olmaya başlıyor ve trend yönünü değiştirdi. Belirsizlik artarak devam ediyor.

Ama ortada bir gerçek var: Madem parayı takip ediyoruz, trend şimdilik BTC’den yana diyebiliriz.

YORUMLAR YAZ