İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolar Savaşında Savunma Sistemi

Malum normal bir durum değil şu an yaşadıklarımız. Emperyalist sistemin dayatmaları, geçmişten gelen bilinçsiz harcamaların sistemi tıkaması, kötü seçimler ve bir çoğu. Sebepler çok düşündükçe, hatta daha da çoğaltabiliriz . Biz şu an bu işi daha az zararla ya da yıkılmadan nasıl atlatabiliriz artık bunu konuşmalıyız. 

Savaşta ki rakip çok güçlü ilk bunu kabullenerek başlamalıyız kendi savunma sistemimizi kurgularken. Halk sosyal medya da ne konuşuyor ilk buna bakalım. Twitter da ülkenin içinde geminin kurtulmasını isteyen iki tarafın yazdıklarını incelersek hala ne bir ortak akıl ne de birliktelik var.

1.Birlikteliği Sağlamak

Bunun için yapılması gereken tüm seçime giren siyasi partilerin ekonomi kurmayları ile  birlikte bir toplantı yaparak ortak bir akıl çıkarmak. Maalesef Berat Bey’in iş adamları ile yaptığı sunum hiç kimseyi tatmin etmedi. Cumhurbaşkanının açıklamaları da iktisat açısından olumlu değil. Dolar altın bozduran halk ile bunu çözemeyeceğimiz açık. Karşı da sınırsız dolar gücü olan bir yapı söz konusu. Burada ilk siyasi iradenin bir olması gerekiyor.

2. Kamuda Kemer Sıkmanın Adım Adım Açıklanması

Bu ülkede en saçma inanış olan itibardan tasarruf olmaz cümlesini yıkmak zorundayız. İtibar bilgi ve iş ehli ile pozitif orantılıdır. Bindiğiniz araç, makam odanız ya da danışmanlar, şoförler değildir. Bu tamamen görgüsüz bir arap kültürü yapısıdır.  ilk başta makam araçlarından başlanabilir. Örnek vermek gerekirse Genel Müdür düzeyi ve altında ki tüm makam araçları geri alınır. Bu insanlara iş nedeniyle mesai saatlerinde C ya da en fazla D segmenti araç tahsis edersiniz. Öncelikli gereksinim olmayan hiç bir işe başlanmamalıdır. Yarım kalmış işler tamamlanmalıdır. Bu örnekler çok arttırabilir ama net olarak açıklanmak zorundadır.

3.Ekonomi Bilen İnsanlara Bu iş Teslim Edilmeli

Ülke de ekonomi yönetimi akraba ilişkisinden çıkarılarak Özgür Demirtaş, Ali Babacan, Mehmet Şimşek gibi ekonomi piyasasında ismine güven duyulan kişilere teslim edilmelidir. 

4.Yerli Malı Kullanımı / Yerli Para İle İş Yapılması

Ülkemizde tamamen yerli üretim olan ürünlerin kullanımını siyasiler göstererek desteklemelidir. Örneğin Cumhurbaşkanı Vestel Venüs kullanmalı bunu halka teşvik etmelidir. Konut projelerinde yerli beyaz eşya kullanımı olmalı bunun avantajları ortaya çıkarılmalıdır. Bugün 3. Havalimanının tüm asansör sistemi yabancı markalardan oluşuyor. Bu çok kötü bir tablo ve tamamen bir döviz kaybı. Ayrıca yap işlet sisteminde dövizle verilen garanti de bu ülke için olmaması gereken vahim hatalardan biri.

5.Vergisel Avantaj ve Hak Ediş Ödemeleri

Türkiye’de iş yapmak ve kar oranları gitgide daha da zorlaşıyor. Bunu yerli firmalara vergi avantajları sağlayarak desteklemek gerekiyor. İlk önce 22 olan Kurumların 15 gibi bir rakam düşürülerek zaten tahsilat problemi yaşayan firmalara can suyu sağlanması lazım. Ayrıca malum ülkenin ekonomi lokomotifi şu an inşaat. 100 ün üstünde sektör inşaat firmalarından alacaklarını bekliyor. Bu sistemin sıkıntıya girmesi hak edişlerin ödenmemesi diğer sektörleri de etkiliyor. Hak edilen kısımların ödenerek piyasaya şu an can suyu verilerek kilitlenen sistem biraz olsun açılmalıdır. 

6.Bankaların Limit Düşürmesinin Önüne Geçilmeli

Bankalar hiç bir problemi olmayan firmalara bile limit düşürmeye gidiyor. Riski düşük olan firmalarda bu yapılmamalıdır. sonuç olarak sistem şu an banka destekli dönüyor. Bu da tıkanırsa çarklar dönemeyecek çok açık. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir